هیچ کالای در این دسته بندی وجود ندارد.
ویندوز

ویندوز

لایسنس ویندوز

به جرات می توان گفت امروزه کسی نیست که با سیستم عامل ویندوز آشنا نباشد. Widows Microsoft فراگیرترین سیستم عامل کامپیوتری در جهان است که متعلق به شرکت مایکروسافت می باشد. این سیستم عامل شامل یک گروه از چند خانواده سیستم عامل گرافیکی است که اولین بار در سال 1985 به بازار عرضه شد. نصب ویندوز روی بسیاری از رایانه های شخصی، اداری، سرورها و برخی تلفن های همراه انجام می شود تا آن دستگاه بتواند با این سیستم عامل، همه فعالیت های مورد نظر کاربران از فعالیت های روزمره مثل تماشای فیلم و انجام بازی گرفته تا تایپ کلمات، ویرایش عکس و انجام محاسبات ریاضی و انتقال دیتا و... را به سهولت و سرعت انجام دهد. در تقسیم بندی های مایکرو سافت، شاخه های فعال و دارای لایسنس ویندوز شامل ویندوز ان‌تی، ویندوز فون و ویندوز امبدد می باشد.

در ایران متاسفانه به دلیل تحریم که باعث عدم امکان خرید معمول و مستقیم لایسنس ویندوز شده، نسخه های فقل شکسته و کرک شده پیشنهاد خطرناک افراد نا آگاه برای خرید ویندوز است. ولی باید دقت کرد در صورت عدم تهیه لایسنس ویندوز و با خرید ویندوز و نصب نسخه کرک شده باعث اولا نفوذ پذیری بالای آن از سوی هکرها می شوید و از سویی امکان آپدیت شدن پس از نصب ویندوز و امکان استفاده از خدمات و پشتیبانی آنلاین مایکروسافت را از خود سلب می نمایی. همچنین چنانچه مثلا اگر بسته ای امنیتی از سوی مایکروسافت منتشر شد (که معمولا پس از انتشار هر نسخه ویندوز سابقه داشته است)، شما ابدا قادر به تهیه آن نخواهید بود. پس توصیه می کنیم برای دریافت لایسنس ویندوز به منظور فعال سازی ویندوز خود با سایت خودتان؛ «کارت تک» تماس بگیرید.

برای نصب ویندوز کدام ورژن را انتخاب کنیم!

از اولین نسخه موفق ویندوز به نام ویندوز3 که در سال 1990 عرضه شد تا کنون که نسخه 11 عرضه شده، نسخه های زیادی از آن عرضه شده است. ویندوز7 موفق ترین نسخه ویندوز است که تاکنون ارائه شده و دارای نسخه خانگی و اداری می باشد و ضمنا هنوز هم فعال است یعنی شرکت مایکروسافت با انتشار لایسنس ویندوز از آن پشتیبانی می کند.

ویندوز 8 هم هشتمین نسخه این سیستم عامل است که با ظاهر گرافیکی جدید و ساختارشکنانه، در سال 2012 برای نخستین بار عرضه شد و تا کنون هنوز پشتیبانی می شود. برای بهبود این ویندوز نسخه 9 ویندوز البته با نام ویندوز 8.1 عرضه شد که نسبتا موفق بوده است.

ویندوز10 نسخه بعدی این سیستم عامل است که از سال 2015 عرضه شده است. این نسخه از نظر سهولت نصب ویندوز و همچنین محیط کار از نظر گرافیکی و همچنین شناخت سخت افزارها و بهبود نصب نرم افزار ها نسخه مناسب و بهبودیافته ای می باشد.

خبر خوب اینکه مایکروسافت اعلام کرده که کاربران می‌توانند نسخه‌های قانونی ویندوز ۷ و ویندوز 8.1 خود را که دارای لایسنس ویندوز اصلی هستند و به عبارت دیگر نصب ویندوز همراه با فعال سازی ویندوز انجام شده است را به ویندوز ۱۰ آپدیت و به ‌روزرسانی کنند.

ویندوز ۱۱ نسخه جدید سیستم ‌عامل ویندوز است که توسط این شرکت توسعه یافته‌است. این ویرایش، گرافیکی ترین و جدید ترین نسخه دارای لایسنس ویندوز است که در 28 ژوئن ۲۰۲۱ به صورت رسمی عرضه و رونمایی شده و انتظار کاربران برای خرید ویندوز جدید با نام ویندوز۱۱ را به پایان رسانده است و به گفته مسئولان مایکروسافت، شروعی دوباره و نقطه عطفی برای بازگشت به روزهای درخشان گذشته ویندوز می باشد.

برای خرید ویندوز چه دسته بندی هایی وجود دارد؟

نسخه های ویندوز از نظر کارکرد را می توانیم به 4 دسته کلی تقسیم کنیم:

  1. نسخه خانگی: این نسخه از ویندوز برای مصارف معمول خانگی طراحی شده است. به عنوان مثال در نسخه خانگی یا Home ویندوز10 امکانات و آپشن هایی برای کاربران بازی و گیمرها قرارداده شده تا بتوانند به آسانی با همگام سازی اکانت و حساب کاربری خود با ایکس باکس  (Xbox) و قراردادن استریم و نصب گیم های فشرده از خرید ویندوز و عملکرد سیستم  خود در گیمینگ راضی باشند که به حالت Game Mode شناخته می شود. به طور کلی مایکروسافت در این نسخه تا جای ممکن توانسته بعضی از قابلیت‌های تجاری یا شغلی ویندوز را محدود کند و نصب ویندوز در سبک ترین نسخه و در عین حال بسیار پیشرفته را برای کاربران امکان پذیر کند. نسخه های فعال و قابل خرید ویندوز نسخه خانگی شامل ویندوز 7 هوم بیسیک، ویندوز 7 هوم پریمیوم، ویندوز 10 هوم و ویندوز 11 هوم می باشد.

 

  1. نسخه حرفه ای: این نسخه که با نام ها و آپشن های متعددی در نسخه های مختلف عرضه شده است در موارد زیادی با نسخه خانگی فرق دارد. نسخه حرفه ای نسبت به نسخه خانگی قیمت بالاتری دارد؛ البته  به عنوان مثال در ویندوز10 کاربران می‌توانند پس از حتی خرید ویندوز و نصب ویندوز در نسخه خانگی با پرداخت هزینه ای بیشتر و با خرید  فعال ساز ویندوز از مایکروسافت و انجام فعال سازی ویندوز ویژه نسخه حرفه ای، از امکانات نسخه های پروفشنال استفاده کنند. در سرویس ویندوز ۱۰ حرفه ای پس از فعال سازی ویندوز از طریق لایسنس ویندوز، ابزارهای امنیتی شامل به روز رسانی و آپدیت کامل و دقیق برنامه ها و محافظت چندین لایه در اختیار اپراتورهای پروفشنال و حرفه ای قرار می گیرد. بعلاوه نرم افزارهای Secure Boot و Device Guard رایانه را از نفوذ هر نرم افزار جاسوسی و باج افزار و به طور کلی آلودگی به ویروس و بدافزار محافظت می‌کند. البته قابلیت BitLocker و رمزنگاری نیز همانند نسخه خانگی  در این نسخه از ویندوز قرار داده شده است. بعضی ویندوز های حرفه ای دارای لایسنس ویندوز شامل ویندوز 7 اینتر پرایز (Enterprise)، ویندوز 8 پرو، ویندوز 8.1 پرو، ویندوز 8.1 اینترپرایز، ویندوز 10 اینترپرایز است که همگی حالت ارتقا یافته نسخه حرفه ای هستند و یا ویندوز 10 اس (S) و ویندوز 10 اجوکیشن Education)) و یا ویندوز10 ورک استیشن و همچنین ویندوز 10 پرو ان و ویندوز 11 پرو، نیز زیرشاخه های نسخه حرفه ای ویندوز به شمار می روند.

 

  1. ویندوز سرور: سرورها هم همچون رایانه های شخصی نیاز به سیستم عامل دارند و در این میان خرید ویندوز به عنوان سیستم عامل گزینه ای تجربه شده و عالی به حساب می آید. البته در هنگام خرید ویندوز باید دقت زیادی کرد؛ چرا که این نسخه کاملا با دو نسخه بالا، یعنی خانگی و حرفه ای متفاوت است و نمی توان صرفا با خرید ویندوز و نصب ویندوز مثلا حرفه ای و سپس فعال سازی ویندوز به راحتی با ارتقا آن، به ویندوزسرور دست پیدا کرد! بلکه باید از ابتدای خرید ویندوز اقدام به خرید نسخه سرور نمود. چراکه اصولا بایستی قابلیت های ویژه ای همچون امکان سرعت بالای انتقال دیتا، قابلیت بک آپ گیری اتوماتیک، دارا بودن وامکان نصب و پشتیبانی فایروال های به روز و پروکسی های قدرتمند و.... را داشته باشند. ویندوزهای سرور بر پایه ویندوز NT هستند همچنین  نامگذاری آن ها به صورت سال میلادی نخستین عرضه آن ها می باشد به عنوان مثال ویندوز سرور 2008 دیتا سنتر، ویندوز سرور 2012 استاندارد یا ویندوز سرور 2019 استاندارد و ویندوز سرور 2022 اسنشیال و یا ویندوز سرور 2022 دیتا سنتر و...

 

  1. ویندوز موبایل: با رشد سیستم عامل های اندروید و IOS نصب سیستم عامل ویندوز برای موبایل نسبت به دهه قبل کاهش یافته است اما پس از آنکه مایکروسافت اقدام به خرید شرکت نوکیا کرد، ویندوز۱۰ موبایل یا همان نسخه ویندوز فون را برای موبایل‌های نوکیا به صورت انحصاری طراحی و عرضه کرده است. در این نسخه پس از نصب ویندوز با فعال سازی ویندوز، اپراتور به گروه برنامه استور در نسخه ویندوز ۱۰ دسکتاپ، دسترسی کامل دارد. همچنین مایکروسافت قابلیت Continuum را در ویندوزفون قرار داده شده تا کاربر بتواند به آسانی گوشی‌ خود را به مانیتور دلخواه متصل نماید.

حال اگر قصد خرید ویندوز 7 و نسخه های بالاتر یعنی ویندوز 8، ویندوز 8.1، ویندوز 10 و ویندوز 11 را دارید، خوب است بدانید که لایسنس ویندوز یا همان فعال ساز ویندوز در سایت «کارت تک» عرضه می شود تا پس از نصب ویندوز از طریق سایت مایکروسافت، برای تکمیل عملیات خرید ویندوز، بتوانید فعال سازی ویندوز را انجام دهید و با خیال راحت از آن استفاده کنید و به آسانی از آپدیت های مایکروسافت و سایر امکانات آن به صورت قانونی بهره مند شوید.